Ocena jakości jęczmienia i słodu
W procesie kontroli jakości niezbędna jest wiarygodna analiza pozyskiwanych surowców i oferowanych do sprzedaży produktów. Podstawę funkcjonowania laboratoriów w branży piwowarskiej i słodowniczej stanowią szczegółowe procedury, opracowane m.in. przez Europejską Konwencję Browarniczą. Dzięki temu, że wszystkie laboratoria europejskie stosują podobne procedury i urządzenia, wyniki można ze sobą porównywać.
Eintopf — (z) czym to się je?
Eintopf to termin zapożyczony z języka niemieckiego, utworzony z połączenia wyrazów ein (czyli „jeden”) i Topf (czyli „garnek”). Oznacza on potrawę, której wszystkie składniki są gotowane razem w jednym naczyniu. Eintopf nie ogranicza się do konkretnego przepisu — to raczej styl gotowania, który przewiduje dużą dowolność w doborze składników. Dania jednogarnkowe cieszą się szczególną popularnością w okresie jesienno-zimowym.
Jak wybrać wino do gotowania?
Wino jest jednym z tych składników, które mogą wynieść smak potrawy na zupełnie nowy poziom. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy dania kuchni francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej czy polskiej, dobrze dobrane wino może dodać potrawom głębi i wzbogacić ich smak i aromat. Wybór odpowiedniego wina do gotowania może być jednak wyzwaniem dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w kuchni lub w świecie win.
Gdzie pieprz rośnie
Pieprz to jedna z najstarszych i najważniejszych przypraw na świecie. Jego charakterystyczny ostry smak i aromat sprawiają, że jest nieodłącznym elementem wielu potraw. Pieprz to właściwie rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych, obejmujący wiele gatunków (według różnych klasyfikacji kilkaset lub nawet kilka tysięcy), z których najważniejszy jest pieprz czarny (Piper nigrum).
Jak zrobić winegret?
Winegret to jeden z najpopularniejszych sosów sałatkowych na świecie. Nadaje się doskonale do wielu rodzajów sałatek, do warzyw, a nawet do mięs. Jego prostota i możliwość dostosowywania receptury do indywidualnych preferencji smakowych sprawiają, że jest doskonałą bazą do eksperymentów kulinarnych. W wariancie podstawowym winegret to emulsja, w której oliwa i ocet są połączone w gładką, jednorodną masę dzięki emulgatorowi, jakim jest musztarda.
Za co kochamy gruszki?
Gruszki od wieków cieszą się popularnością w wielu krajach świata. Mają wyjątkowy smak i zawierają mnóstwo cennych substancji odżywczych. Są poszukiwanym składnikiem licznych potraw, zwłaszcza deserów. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, za co kochamy gruszki. Poznajmy ich wartość odżywczą i zastosowania kulinarne oraz zastanówmy się nad tym, dlaczego gruszki zyskały tak ogromną sympatię.
Właściwości odżywcze i zastosowanie kolendry
Kolendra siewna (Coriandrum sativum), należąca do rodziny selerowatych, to roślina użytkowa znana od starożytności. Obecnie jest powszechnie wykorzystywana w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Jej liście, nasiona i korzenie kryją w sobie bogactwo smaków i aromatów, co sprawia, że jest nieodzownym składnikiem wielu tradycyjnych potraw. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne kolendra jest również ceniona w dietetyce i medycynie naturalnej.
Czym charakteryzują się piwa pszeniczne?
Piwa pszeniczne mają wielu oddanych fanów wśród amatorów złotego trunku. Ze względu na orzeźwiający smak i fakt, że świetnie gaszą pragnienie, są poszukiwane szczególnie latem. W większości są to piwa fermentacji górnej, zaliczane do piw ale (w odróżnieniu od piw fermentacji dolnej, określanych zbiorowo mianem lagerów). W produkcji piw pszenicznych — obok wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży — wykorzystuje się słód pszeniczny lub pszenicę niesłodowaną.
Właściwości odżywcze i zdrowotne ciecierzycy
Ciecierzyca, znana również jako cieciorka, barani groch lub groch włoski, to roślina strączkowa należąca do rodziny bobowatych. Uprawiana przez człowieka od starożytności, jest obecnie popularna na całym świecie, szczególnie w kuchni Bliskiego Wschodu, krajów basenu Morza Śródziemnego oraz Indii. Ciecierzyca to nie tylko pyszny składnik wielu dań, ale także bogate źródło cennych substancji odżywczych.
Jakie owoce wykorzystuje się do produkcji wina i innych napojów alkoholowych?
Produkcja napojów alkoholowych opiera się głównie na fermentacji cukrów zawartych w owocach, które przekształcane są w alkohol przez drożdże. Na bazie owoców powstają m.in. wina, cydry czy likiery owocowe. Każdy z tych napojów ma wyjątkowy smak i charakter, w zależności od rodzaju owoców poddanych procesowi fermentacji. Poniżej przedstawiamy owoce najczęściej wykorzystywane do produkcji wina i innych napojów alkoholowych.