Zalety win owocowych

Winorośl i wytwarzane z niej wino towarzyszą ludziom prawdopodobnie od ponad 8 tysięcy lat. W Europie uprawa winorośli rozpowszechniła się głównie w basenie Morza Śródziemnego, a wino odgrywało istotną rolę w kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. W północnej i wschodniej części kontynentu, ze względu na chłodniejszy klimat, uniemożliwiający uprawę winorośli, rozwinęła się produkcja napojów alkoholowych z wykorzystaniem dostępnych na tym obszarze owoców, takich jak jabłka, gruszki, śliwki, maliny, truskawki, porzeczki czy wiśnie. W Polsce tradycja wytwarzania takiego wina sięga XIII stulecia.

Wino owocowe to zgodnie z definicją napój wytwarzany z owoców innych niż winogrona. Produkcja win owocowych jednak nie różni się w znacznym stopniu od produkcji win gronowych (z owoców winorośli). W obu przypadkach wyciśnięty moszcz poddaje się fermentacji alkoholowej. Zasadniczą różnicę stanowi fakt, że w przypadku win gronowych nie ma potrzeby dodawania drożdży winiarskich do fermentacji, ponieważ wystarczająca ich ilość przedostaje się do moszczu z powierzchni winogron. Na powierzchni innych owoców znajduje się ich zdecydowanie mniej, dlatego fermentację wspomaga się poprzez dodanie drożdży szlachetnych szczepów. Ponadto, zależnie od właściwości owoców poddawanych fermentacji, może okazać się konieczna regulacja słodyczy i kwasowości (np. przez dosłodzenie, rozcieńczenie lub dokwaszenie moszczu). Po zakończeniu fermentacji przeprowadza się klarowanie wina, a następnie poddaje się je leżakowaniu i butelkowaniu. Wino wymaga czasem również utrwalenia w celu zapobieżenia jego zmętnieniu lub ponownej fermentacji.

Owoce i warzywa mają największą wartość w zbilansowanej diecie. Odpowiednie ich wykorzystanie może pomóc w profilaktyce tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości, schorzeń układu krążenia i nowotworów. Obecność świeżych owoców i warzyw na rynku ma jednak charakter sezonowy. W związku z tym należy zastosować takie metody ich przetwarzania, aby zapewnić dostęp do zdrowych i smacznych produktów przez cały rok. Najwięcej witamin i składników mineralnych zawierają oczywiście soki i przeciery, ale można również spożywać produkty fermentowane, takie jak wina owocowe i cydry. Należy przy tym zaznaczyć, że prozdrowotne składniki owoców pozostają nadal w winie po zakończeniu procesu fermentacji. I chociaż podczas fermentacji alkoholowej powstają także związki, które w dużych dawkach nie są korzystne dla naszego organizmu, lampkę wina można bez obaw wypić nawet kilka razy w tygodniu.

Według wielu badaczy alkohole owocowe spożywane w rozsądnych ilościach, np. podczas posiłku w gronie przyjaciół, wpływają na nasze dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz powodują spowolnienie procesów starzenia. Wina owocowe są cennym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C oraz innych witamin, w tym A, B, H i PP. Posiadają również znaczne ilości składników mineralnych, m.in. żelaza, fosforu, cynku, miedzi, selenu, magnezu i wapnia. Zawarte w winach owocowych przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się komórek i rozwój nowotworów. Wino, oczywiście pite w niewielkich ilościach, wykazuje pozytywne oddziaływanie na pracę serca i procesy trawienne, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi i usprawnia jej przepływ w naczyniach krwionośnych oraz wspomaga system immunologiczny.