Jakie owoce wykorzystuje się do produkcji wina i innych napojów alkoholowych?

Produkcja napojów alkoholowych opiera się głównie na fermentacji cukrów zawartych w owocach, które przekształcane są w alkohol przez drożdże. Na bazie owoców powstają m.in. wina, cydry czy likiery owocowe. Każdy z tych napojów ma wyjątkowy smak i charakter, w zależności od rodzaju owoców poddanych procesowi fermentacji. Poniżej przedstawiamy owoce najczęściej wykorzystywane do produkcji wina i innych napojów alkoholowych, ich właściwości oraz przykłady napojów, w których są one stosowane.

 

Winogrona

Winogrona (Vitis vinifera) to owoce wykorzystywane przede wszystkim w produkcji wina. Wino z winogron, czyli wino gronowe, należy do najstarszych i najpopularniejszych napojów alkoholowych na świecie. Winogrona stanowią doskonały surowiec do produkcji wina, zawierają bowiem idealne proporcje cukrów, kwasów i tanin.

Wśród win gronowych wyróżnia się wina czerwone, białe i różowe. W przypadku win czerwonych, wytwarzanych z winogron czerwonych lub czarnych, fermentacja odbywa się z udziałem skórek, co nadaje winom głęboki kolor i bogaty smak. Wina białe, produkowane z winogron białych lub winogron czerwonych bez skórek, charakteryzują się lżejszym smakiem i jaśniejszym kolorem. Wina różowe powstają w wyniku krótszej fermentacji ze skórkami winogron czerwonych, przez co nabierają delikatnej różowej barwy i lekko owocowego smaku.

W drodze destylacji wina gronowego uzyskuje się mocniejsze napoje alkoholowe, określane jako brandy (w tradycji polskiej nazywane winiakami lub wypalankami), w tym francuskie koniaki i armaniaki. Z kolei w wyniku destylacji przefermentowanych odpadów z procesu produkcji wina (wytłoków i pestek winogron) powstają m.in. włoska grappa i gruzińska czacza.

 

Jabłka

Jabłka (Malus domestica) należą do najpopularniejszych owoców wykorzystywanych w produkcji napojów alkoholowych, zwłaszcza cydru i calvadosu. Cydr, lub inaczej jabłecznik, to lekki napój alkoholowy, najczęściej musujący, otrzymywany w drodze fermentacji soku jabłkowego. Największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Smak cydru zależy od zastosowanej w produkcji odmiany jabłek. Z Normandii, regionu położonego w północnej Francji, pochodzi calvados, napój alkoholowy wytwarzany przez destylację cydru i dojrzewający w dębowych beczkach. Odznacza się on wytrawnym owocowym smakiem i bogatym aromatem.

 

Śliwki

Śliwki (Prunus domestica) są popularnym surowcem do produkcji napojów alkoholowych, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Wino śliwkowe to tradycyjny napój alkoholowy, który odznacza się bogatym smakiem i aromatem. W Azji, zwłaszcza w Japonii i Chinach, popularne jest słodkie wino na bazie podobnych do śliwek owoców ume. Wino to ma delikatny, owocowy smak z lekką nutą kwasowości. Najczęściej jednak śliwki są wykorzystywane do produkcji śliwowicy. Śliwowica to mocny napój alkoholowy (o zawartości alkoholu nawet 70 proc. i więcej), otrzymywany najczęściej w drodze destylacji zacieru z rozdrobnionych śliwek. Odznacza się intensywnym aromatem śliwek i charakterystycznym smakiem. Śliwowica wytwarzana jest głównie w takich krajach jak Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja oraz Słowenia.

 

Wiśnie i czereśnie

Wiśnie (Prunus cerasus) i czereśnie (Prunus avium) są często wykorzystywane do produkcji likierów oraz tradycyjnych win owocowych. Wiśniówka, tradycyjna polska nalewka z wiśni, to słodki i stosunkowo mocny napój alkoholowy (najczęściej o zawartości alkoholu ok. 30-35 proc.) o wyrazistym smaku owocowym. W krajach niemieckojęzycznych (w Niemczech, Szwajcarii i Austrii) od XIX wieku wytwarza się kirsz (niem. Kirsch lub Kirschwasser), wysokoprocentowy napój alkoholowy (o zawartości alkoholu ok. 40-50 proc.), bezbarwny, o intensywnym owocowym smaku. Jest on otrzymywany w procesie fermentacji dojrzałych owoców wiśni lub, rzadziej, czereśni, a następnie pojedynczej lub podwójnej destylacji. Kirsz jest wykorzystywany jako składnik wielu potraw, zwłaszcza ciast i deserów. Likiery wiśniowe lub wytwarzane z wiśni w towarzystwie innych owoców i przypraw mają ciemnoczerwoną barwę i bogaty smak.

 

Maliny

Maliny (Rubus idaeus) dzięki intensywnej słodyczy i kwasowości znajdują szerokie zastosowanie w produkcji napojów alkoholowych. Malinowe wina i likiery cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród miłośników słodszych napojów. Wino na bazie malin ma intensywną barwę i bogaty smak. Jest słodsze niż tradycyjne wina gronowe, dlatego często podawane jest do deserów. Likiery malinowe, niezwykle popularne w Europie Środkowej, mają wyrazisty smak i są powszechnie używane do koktajli i deserów. Maliny (w postaci moszczu owocowego lub soku) są często dodawane do piw, szczególnie w Belgii, gdzie wytwarzane są piwa owocowe typu lambik. Piwo z dodatkiem malin ma orzeźwiający smak z lekką nutą kwasowości.

 

Czarna porzeczka

Czarna porzeczka (Ribes nigrum) to owoc o intensywnym, kwaskowym smaku, który jest często wykorzystywany do produkcji likierów i win owocowych. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C porzeczki charakteryzują się nie tylko bogatym smakiem, ale także licznymi właściwościami zdrowotnymi. Crème de cassis, francuski słodki likier z czarnej porzeczki, jest popularnym składnikiem koktajli, zwłaszcza kir royal, składającego się z likieru crème de cassis oraz szampana (lub wina musującego crémant de Bourgogne). Wino z czarnej porzeczki ma intensywny ciemny kolor i wyrazisty smak. Jest szczególnie popularne w krajach skandynawskich oraz w Polsce. Dużą popularnością w Europie Środkowej cieszy się nalewka porzeczkowa, tradycyjny napój alkoholowy wytwarzany z owoców czarnej porzeczki, cukru i spirytusu.

 

Truskawki

Truskawki (Fragaria × ananassa) to owoce o słodkim smaku, które wykorzystywane są do produkcji słodkich win, likierów oraz koktajli. Ze względu na intensywny aromat truskawki są szczególnie cenione w produkcji alkoholi deserowych. Wino truskawkowe ma owocowy smak i delikatną barwę. Jest lekkie, dlatego często podaje się je w letnie dni. Słodki i orzeźwiający likier truskawkowy to popularny składnik wielu koktajli i deserów. Truskawki są również używane do aromatyzowania piw owocowych i cydrów. Nadają im delikatny, słodki posmak.

 

Gruszki

Gruszki (Pyrus communis), owoce o słodkim i soczystym miąższu, są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji perry, nazywanego też gruszecznikiem, lekkiego napoju alkoholowego podobnego do cydru. Perry cechuje delikatny owocowy smak z nutą słodyczy. Nie jest może tak znane jak cydr, ale ma również długą tradycję, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Francji. Wino z gruszek, nieco mniej popularne niż inne wina owocowe, odznacza się zazwyczaj subtelnym słodkawym smakiem.

 

Borówki (jagody)

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus), zwyczajowo nazywana m.in. czernicą, jagodą lub czarną jagodą, jest cenionym surowcem do produkcji napojów alkoholowych ze względu na intensywną ciemną barwę i kwaskowy smak. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do produkcji win owocowych oraz likierów. Wino z jagód charakteryzuje się ciemną barwą i głębokim smakiem, z lekką nutą kwasowości. Likier jest popularny zwłaszcza w Europie Północnej. Ma intensywny, słodko-kwaśny smak.

 

W produkcji napojów alkoholowych wykorzystuje się wiele różnych owoców. Wnoszą one do napojów nie tylko wyjątkowy smak, ale także charakterystyczne właściwości aromatyczne. Tradycyjne wina, cydry, likiery i destylaty na bazie owoców cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie.