Drożdże i ich zastosowanie
Drożdże odgrywają istotną rolę w procesie warzenia piwa. Dzięki nim podczas fermentacji powstają alkohol etylowy i dwutlenek węgla, a także związki aromatyczne i smakowe. W zależności od szczepu drożdże mogą wyeksponować słodowy lub chmielowy charakter piwa bądź wprowadzić do piwa nuty owocowe, słodkie lub wytrawne.
Wśród drożdży piwowarskich wyróżnia się drożdże fermentacji górnej (szczepy z gatunku Saccharomyces cerevisiae), w przypadku których fermentacja przebiega zazwyczaj w temperaturze od 16 do 24 stopni Celsjusza, i drożdże fermentacji dolnej (szczepy z gatunku Saccharomyces pastorianus, zwanego dawniej Saccharomyces carlsbergensis), w przypadku których fermentacja odbywa się w temperaturze od 8 do 12 stopni Celsjusza. Oprócz wymienionych drożdży hodowlanych, zaliczanych do tzw. szlachetnych szczepów, w piwowarstwie wykorzystywane są również szczepy nieszlachetne, tzw. dzikie drożdże, wywołujące fermentację spontaniczną. Obecnie jednak fermentację z udziałem dzikich drożdży przeprowadza się w ściśle kontrolowanych warunkach, dobierając szczepy zapewniające określone walory smakowe i aromatyczne.
Cenione są również właściwości odżywcze i zdrowotne drożdży. Drożdże są bogate w witaminy (zwłaszcza te z grupy B) i składniki mineralne (m.in. fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen i chrom). W związku z tym wykazują niezwykle korzystne działanie na stan włosów, skóry i paznokci. Ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B stosowanie preparatów na bazie drożdży jest również wskazane w przypadku wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz zwiększonego narażenia na stres. Zalecane są także osobom uprawiającym sport w okresie intensywnych treningów.
Odżywczy napój z drożdży można przygotować samodzielnie. W tym celu należy zagotować drożdże lub zalać je wrzątkiem, a następnie schłodzić. W celu zneutralizowania specyficznego posmaku drożdży zaleca się dodanie niewielkiej ilości ciepłego mleka oraz cukru lub miodu. Najpopularniejsze są jednak suplementy diety na bazie drożdży w tabletkach. W tej postaci nie odczuwamy nieprzyjemnego smaku drożdży. Preparaty takie zawierają również inne wartościowe składniki, takie jak pokrzywa, skrzyp lub bratek. Drożdże stosuje się także zewnętrznie. Stymulują one wzrost włosów i utrzymują ich zdrowy wygląd. Maseczki na bazie drożdży nakładane na twarz i dekolt mają działanie przeciwtrądzikowe. Drożdże regulują wydzielanie sebum i zmniejszają liczbę zaskórników. Dodanie nawet niewielkiej ilości drożdży do kąpieli sprawia, że ich pozytywne oddziaływanie obejmuje całą powierzchnię ciała.
Regularne przyjmowanie preparatów zawierających drożdże, mimo że są one w zasadzie bezpieczne dla zdrowia, może skutkować dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak wzdęcia czy zaburzenia flory jelitowej. Występują one jednak głównie w przypadku spożywania surowych drożdży. Należy także zaznaczyć, że drożdże mogą powodować reakcje alergiczne. W razie ich wystąpienia należy przerwać kurację.